Enable / Włącz Javascript
 Widok 
 Kategorie 
 Nitro Torrent w sieci 
 Top 10 użytkowników 
 JACHNA, MAZURKIEWICZ, BUHL - DŹWIĘKI UKRYTE (2016) [WMA] [FALLEN ANGEL]

JACHNA, MAZURKIEWICZ, BUHL - DŹWIĘKI UKRYTE (2016) [WMA] [FALLEN ANGEL]
Kategoria: » » »
Dodane: 06/01/2019
Rozmiar: 237.49 MB
Uploader: FallenAngel (1)
seed(ów): 0
leecher(ów): 0
Pobrane: 30
Komentarzy: 0
Pobierz Torrent Pobierz Torrent
Pobierz [Magnet] Pobierz [Magnet]
Obserwuj
Raportuj
...SIŁA I PIĘKNO MUZYKI TKWIĄ W JEJ RÓŻNORODNOŚCI...
Są na świecie płyty, o których nie śniło się młodym klerykom...
"Dźwięki ukryte", taki tytuł nosi album tria Jachna / Mazurkiewicz / Buhl zarejestrowany w zniszczonej zabytkowej Synagodze w Bydgoszczy.
Nagrań dokonano z inicjatywy kontrabasisty Jacka Mazurkiewicza, muzyka kojarzonego z współpracy z m.in. Jerzym Mazollem, Mikołajem Trzaską i Piotrem Mełechem. Mazurkiewicz realizuje się także w formacjach Modular String Trio, Limboski i Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, oraz jest twórcą solowego projektu 3FoNIA preferującego kontrabas akustycznie i elektrycznie preparowany.
Pozostali artyści biorący udział w przedsięwzięciu to: znany bydgoski trębacz i sideman Wojciech Jachna, mający w swym dorobku ponad 10 albumów zrealizowanych w różnych konfiguracjach (m.in. Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, Innercity Esemble), oraz perkusista Jacek Buhl wywodzący się z takich formacji jak Variete, Trytony i Trzy Tony. Obaj mają za sobą również wspólny projekt Jachna / Buhl mający na swym koncie m.in. świetne albumy: "Atropina" (2014) i "Synthomatic" (2015).
Za inspirację do stworzenia ośmiu tematów wypełniających album, posłużył muzykom duch wnętrza świątyni, jej klimat i specyfika. Niemal w całości improwizowana, uduchowiona muzyka to zgrabna mieszanka free jazzu z domieszką elektroniki.
"Dźwięki ukryte" to rodzaj muzycznej opowieści o historii świątyni, jej wzlotach, upadkach i nadziei na ponowne wskrzeszenie magii tego miejsca. Początkiem jest bardzo klimatyczny temat "Dawny świat". To jednak tylko wstęp do ocierających się o awangardę rozimprowizowanych utworów, wciągających nas niejako w kolejne wtajemniczenia i poziomy dźwiękowej orientacji.
Znakomitym przerywnikiem free jazzowych szaleństw jest 7-minutowy, transowy temat "Nie wiem, nie myślę", oparty na motorycznych akordach kontrabasu i wyjątkowo szeroko tu zastosowanej elektronice.
Ukojenie następuje pod koniec albumu, pod postacią klimatycznego finału jakim jest "Stacja Fordon".
Spotkanie trzech, tak ważnych na dzisiejszej scenie polskiej muzyki improwizowanej postaci, zaowocowało muzyką tajemniczą i nietuzinkową, w której zasłuchanie się wyzwala wyjątkowe emocje. Doskonale, iż projekt udokumentowany został płytą, do której po raz kolejny wraca się z równą przyjemnością.
Album ukazał się 15 kwietnia 2016 roku.

Robert Ratajcza
Pisanie o dżezie to trochę jak pływanie z prawą ręką przywiązaną do lewej nogi. Szaleńcowi się uda, zawodowy pływak też wyjdzie z opresji. Amator utonie, uprzednio narobiwszy sporego szumu. Zatem, postanowiłem zrobić trochę szumu i skonfrontować się z płytą, która ostatnimi czasy bardzo często gości w moim odtwarzaczu. I choć nie zawsze poddaję się jej urokowi, obiektywnie muszę oddać sprawiedliwość ? to jedna  z najlepszych płyt z jazzem dla mas. Oczywiście, mas w rozumieniu człeka choć trochę obytego z improwizacją.

Śmieszy już na samym początku fakt, że za wydawanie płyt z jazzem (yassem?) zabierają się wytwórnie spoza środowiska. I bardzo dobrze, bo dzięki Instant Classic muzyka improwizowana ma szansę trafić do alternatywnego światka, który w ostatnich latach skręca z piskiem opon w stronę muzyki transowej, rozjechanej, free i jak tam tego jeszcze nie nazwiemy. A panowie Jachna, Mazurkiewicz i Buhl jak mało który artysta mogą naszym ?niezalowcom? objaśnić jak się improwizuje. Koloryzuje. Klimatyzuje. Trudno znaleźć jedną, fajną nazwę na to, co słyszymy na ?Dźwiękach ukrytych?. Jest taki strasznie obciachowy/tandetny zwrot ?malowanie dźwiękiem? i choć czuję jego przaśność, cały czas przychodzi mi na myśl, kiedy słucham tej płyty. Bo o to w zasadzie tu chodzi ? o odkrycie pierwotnych barw instrumentów jakimi posługują się muzycy. Odrzucenie tradycyjnie pojmowanych form, rytmiki, harmonii itp. na rzecz zabawy z fakturami brzmieniowymi to podstawa tej płyty. Jeśli dodamy do tego fascynację szeroko pojętym ambientem, powoli dojdziemy do sedna sprawy.

Utwory na płycie dzielą się w zasadzie na dwie kategorie. Pierwsza to te, mieszczące się w kanonie jazzowym, prezentując hałaśliwe, rozedrgane i nieokiełznane improwizacje. Momentami zespół bawi się tu dźwiękiem niczym kot myszą, rzucając nim na wszystkie strony (gwałtowna ?Kujawska jucha?), udaje się w długie, kapryśne wycieczki w ?A Ya? czy w rozchełstanym ?Ya Yeti? a czasami ociera się o awangardowe poszukiwania w ?Opowieściach flisaków?, gdzie zaczyna się też to, co na tej płycie podoba mi się najbardziej, czyli powolne, medytacyjne wydobywanie z instrumentów tych najwłaściwszych, niezwykle plastycznych faktur. W tej kategorii przoduje ?Dawny świat? ? długie, elektroniczne rozwinięcie, przechodzące w hipnotyczny trans generowany świetnie stukającymi bębnami. Do tego dźwięki trąbki, dopełniające obraz. W poszukiwaniu najwłaściwszych barw sekcja przypomina mi tutaj genialny duet Michał Miśkiewicz/Sławomir Kurkiewicz, szczególnie z okresu ?Soul of Things? Tomasza Stańki. Na naszej płycie mamy podobną wrażliwość w budowaniu zawieszonej, nieco odrealnionej atmosfery, często przy pomocy jednego, odpowiednio brzmiącego elementu. Muzycy często wzbudzają swoje instrumenty i pozwalają raczej płynąć dźwiękom, jedynie delikatnie pomagając im obrać właściwy kierunek. Znakomicie wypada na ?Dźwiękach? perkusja, która okazuje się być tu instrumentem bardziej melodycznym niż rytmicznym. Trąbka to zupełnie osobny temat. Idealne frazowanie, świetna barwa (rzecz jasna, zawsze będzie przywoływać na myśl Tomka Stańko?), pomysłowość. I oszczędność, co warto dodać, bo nikt tu nie próbuje narzucić innym dyktatury, raczej każdy z muzyków usuwa się w cień, co szczególnie dobrze wychodzi w klarownych, hipnotyzujących ilustracjach ?Nie wiem, myślę?, czy czystych, ambientowych podróżach ?Eskimo? i ?Stacja Fordon?.

Mnóstwo barw, bogactwo pomysłów, sytuujących płytę gdzieś na rozdrożu między nu jazzem, free a czymś w rodzaju swego czasu popularnej muzyki new age. Oczywiście, w przypadku ?Dźwięków ukrytych? mamy do czynienia z odświeżeniem formy i muzyką bardzo na czasie, w zgrabny sposób łączącą tradycję z nowoczesnym, odważnym spojrzeniem na alternatywne dźwięki improwizowane, w dodatku nagrane w starej, zniszczonej bydgoskiej Synagodze?

Arek Lerch
1. Dawny Świat   8:13
2. Ya Yeti   6:15
3. Kujawska Jucha   2:13
4. Nie Wiem, Myślę   7:10
5. Opowieści Flisaków   5:47
6. A Ya   4:51
7. Eskimo   2:47
8. Stacja Fordon   9:03
Contrabass, Electronics, Recorded By, Mixed By ? Jacek Mazurkiewicz
Percussion ? Jacek Buhl
Trumpet, Cornet, Electronics ? Wojciech Jachna
http://www.youtube.com/watch?v=7F_vumsaYv8POZWÓL POBRAĆ INNYM, NIE BĄDŹ *censored*!!!INITIAL SEEDING. SEED 14:30-22:00.
POLECAM!!!

START WIECZOREM...
Szczegóły torrenta
Tracker udp://9.rarbg.com:2710/announce
Multitracker [ Pokaż ]
Kategoria: » » » [Zgłoś błąd]
Dodane 06-01-2019
Podziękowali:
0 użytkowników 
Podziękuj!
Pokaż / Ukryj pliki:
Nazwa pliku Rozmiar
Wojciech Jachna, Jacek Mazurkiewicz & Jacek Buhl - Dźwięki ukryte (2016) [WMA Lossless] [Fallen Angel].m3u 0.16 KB
Wojciech Jachna, Jacek Mazurkiewicz & Jacek Buhl - Dźwięki ukryte (2016) [WMA Lossless] [Fallen Angel].cue 0.98 KB
Fallen Angel.jpg 3.81 KB
Gęba.jpg 4.23 KB
Wojciech Jachna, Jacek Mazurkiewicz & Jacek Buhl - Dźwięki ukryte (2016) [WMA Lossless] [Fallen Angel].log 6.41 KB
Historia....odt 12.00 KB
CHOROBA.odt 14.33 KB
Niszcz nazizm!!!.jpg 24.78 KB
Zbrodnia....jpg 51.11 KB
Makler.jpg 52.33 KB
....jpg 60.05 KB
Wstyd dla Polski... Faszystowskie świnie!!!.jpg 158.21 KB
03. Kujawska jucha.wma 10.43 MB
07. Eskimo.wma 13.59 MB
05. Opowieści flisaków.wma 27.18 MB
06. A Ya.wma 27.43 MB
02. Ya Yeti.wma 33.92 MB
04. Nie wiem, myślę.wma 34.42 MB
08. Stacja Fordon.wma 44.70 MB
01. Dawny świat.wma 45.45 MB
20 plików
Brak komentarzy...
Sitemap